Wirus Zika

Wirus Zika jest przenoszony przez komary, głównie przez ukąszenie komara Aedes aegypti. Ten gatunek komara może również przenosić wirusa, wywołującego dengę i czikungunię. Epidemie wirusa Zika odnotowano w Afryce, południowo-wschodniej Azji, na wyspach Pacyfiku i w obu Amerykach, szczególnie w Brazylii.

Co to jest wirus Zika? 

Wirus Zika jest przenoszony przez komary, głównie przez ukąszenie komara Aedes aegypti. Ten gatunek komara może również przenosić wirusa wywołującego dengę i czikungunię. Epidemie wirusa Zika odnotowano w Afryce, południowo-wschodniej Azji, na wyspach Pacyfiku i w obu Amerykach, szczególnie w Brazylii. 

Jakie są objawy? 

Średnio jedna na pięć osób zarażonych wirusem zachoruje. Symptomami są nagłe wystąpienie niewysokiej gorączki, zaczerwienienie skóry, ból stawów i zapalenie spojówek. Typowy przebieg jest zazwyczaj łagodny, a symptomy mijają po kilku dniach. Ostre przypadki, wymagające hospitalizacji zdarzają się rzadko, podobnie jak przypadki kończące się śmiercią. 

Zaobserwowano przenikanie wirusa od matki do płodu przez cały okres ciąży. W ostatniej epidemii w Brazylii (2015/16) nastąpił znaczący wzrost urodzeń dzieci z mikrocefalią. O mikrocefalii mówimy, gdy dziecko rodzi się z głowa mniejszą niż typowa dla jego wieku i płci. Dzieci dotknięte mikrocefalią często mają też mniejsze mózgi, które nie są prawidłowo rozwinięte. Nie wiadomo jednak, ile z tych przypadków można połączyć z wirusem Zika oraz jakie czynniki zwiększają zagrożenie płodu. 

Sposoby transmisji

Wirus Zika jest przenoszony przez ukąszenie komara. Komar zaraża się wirusem podczas żerowania na osobie, zarażonej wirusem. 

Sposoby zapobiegania 

Szczepionka przeciw wirusowi Zika nie istnieje. Zapobiegać wirusowi można więc głównie przez podnoszenie świadomości na temat zagrożenia, chronienie się przed ukąszeniami komarów oraz niszczenie miejsc, sprzyjających rozmnażaniu komarów. Noszenie odzieży w całości przykrywającej skórę oraz użycie preparatów odstraszających komary są zalecane przy przebywaniu na zewnątrz. W budynkach warto używać moskitier oraz klimatyzacji. 

Komary zazwyczaj rozmnażają się składając jaja do lub w pobliżu zbiorników stojącej wody, takich jak wiadra, miski, pojemniki dla zwierząt, doniczki i wazy z kwiatami. Komary mogą złożyć nawet kilkaset jaj na ściankach zbiornika wodnego. Kiedy jaja są przykryte wodą, wykluwają się z nich młode osobniki, które w ciągu tygodnia dojrzewają. Atakują chętnie w dzień, zwłaszcza ludzi. Mogą żyć zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Aby ograniczyć ilość komarów w pobliżu siedzib ludzkich, należy opróżniać zbiorniki ze stojącą woda, takie jak doniczki czy wiadra, a nawet stare opony i zbiorniki ze śmieciami. 

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) nie zaleca ciężarnym podróży w rejony, zagrożone wirusem Zika, przynajmniej dopóki nie będzie wiadomo więcej na temat związku wirusa z mikrocefalią u dzieci. Także kobiety planujące zajście w ciążę powinny skonsultować się z lekarzem przed odbyciem podróży w rejony, zagrożone wirusem Zika. 

 

Informacja Światowej Organizacji Zdrowia o międzynarodowym zagrożeniu dla zdrowia

1 lutego 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia zorganizowała spotkanie na temat ognisk mikrocefalii i zaburzeń neurologicznych, kojarzonych z rozprzestrzenianiem się wirusa Zika w Brazylii. Wirusa Zika uznano za stan zagrożenia zdrowia, wymagający międzynarodowej uwagi (PHEIC – Public Health Emergency of International Concern). Na spotkaniu stworzono liczne rekomendacje, między innymi dotyczące 

 1. wzmocnienia komunikacji dotyczącej zagrożenia w krajach, gdzie występuje wirus Zika
 2. aktywną promocję sposobów zapobiegania zagrożeniu i ochrony osobistej 
 3. szczególne zwrócenie uwagi na informowanie kobiet w wieku rozrodczym, a zwłaszcza ciężarnych
 4. ciężarne, które miały kontakt z wirusem powinny otrzymać poradę lekarską oraz powinny być pod obserwacją po porodzie.  

 

 

Jak się chronić

 1. Przez używanie preparatów odstraszających komary
 2. Zamykanie okien i drzwi
 3. Użycie wiatraków czy klimatyzacji
 4. W nocy należy używać moskitier
 5. Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia nosić ubrania z długim rękawem, chronić okolice nieosłonięte, jak twarz czy obszar wokół oczu. 

Jak chronić klientów i pracowników

 1. Wiadra i inne przedmioty, gromadzące wodę, powinny być odwrócone do góry dnem.
 2. Należy sprawdzać rynny i doniczki z kwiatami, by uniknąć gromadzenia się w nich wody.
 3. Wazy na kwiaty powinny być opróżnione z wody, kanalizacja sprawna.
 4. W oknach i wejściach powinny być zamontowane siatki przeciw komarom.
 5. Wentylatory powinny być włączone w dzień i w nocy.
 6. Wszystkie zbiorniki wodne należy sprawdzić, wymienić zniszczone lub niesprawne filtry. Również personel powinien zostać poinformowany o sposobach chronienia się przed komarami.
 7. Rekomendowane jest wynajęcie profesjonalnej firmy, eliminującej insekty.
Back to Top